ESKİ SAVCI FİKRET SEÇEN HAKKINDA 'KAMUYU ZARARA UĞRATMAK'TAN SORUŞTURULMA BAŞLATILDI

ESKİ SAVCI FİKRET SEÇEN HAKKINDA 'KAMUYU ZARARA UĞRATMAK'TAN SORUŞTURULMA BAŞLATILDI

4 gün tutuklu kalan ÇYDD yöneticisinin AİHM'ye açtığı davada Türkiye tazminata mahkum olunca HSK bir zamanların kritik savcısı Fikret Seçen hakkında soruşturma başlattı. Dosyada Seçen’in adresi "meçhul" olarak yer aldı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Sekreteri Fatma Nur Gerçel, 2009'da Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Aynı zamanda avukat olan Gerçel, 4 gün boyunca gözaltına kaldı. İşlemlerin ardından 17 Nisan 2009'da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Hakkında özel yetkili mahkemede dava açılan Gerçel, "Ergenekon silahlı terör örgütü üyeliği" ve "kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek" suçlamasıyla yargılandı.

Davanın sonunda beraat etti. 

İndependent Türkçe'den Cihat Arpacık'ın haberine göre; Hukuk mücadelesini bırakmayan Gerçel, dosyasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdı. Buradaki dava da Gerçel lehine sonuçlandı ve mahkeme Türkiye devletinin kendisine 4 bin euro tazminat ödemesine hükmetti. 

Bu soruşturmada, bir dönem kamuoyunun çok yakından konuştuğu soruşturmalarda görev alan dönemin özel yetkili savcılarından biri olan Fikret Seçen rol aldı.

Bütün kritik soruşturmalarda yer aldı 

Seçen, aslında yine dönemin ünlü savcısı Zekeriya Öz'le birlikte bütün Ergenekon soruşturmaları yöneten isimlerden biriydi.

Sadece Ergenekon soruşturmasını yürütmedi.

Hrant Dink suikastı soruşturması, Asker Casusluk gibi soruşturmalarda ifadeleri alan, polise talimatları veren, iddianameleri yazan savcılar arasında en dikkat çekici isimlerden biriydi.

"Ergenekon Savcısı" Zekeriya Öz'ün 2011'de özel yetkileri alındıktan sonra yerine atanan özel yetkili başsavcı vekili de Fikret Seçen oldu. Diğer özel yetkili savcıları koordine etti. 

2012'de, MİT Müsteşarı Hakan Fidan şüpheli sıfatıyla ifade vermeye çağrıldığında da özel yetkili savcıların başında o vardı.

17-25 Aralık operasyonlarının ardından idari görevleri alınan Seçen, bu kez FETÖ soruşturmalarının şüphelisi oldu.

Yurtdışı yasağından 2 gün önce Hollanda'ya gitti

24 Kasım 2015'te görevden uzaklaştırıldı. 26 Kasım'da ise hakkında yurtdışı çıkış yasağı getirildi. Ancak Anadolu Ajansı'na göre, bu yasak getirilmeden sadece iki gün önce Hollanda'ya gitmişti.

Seçen hakkında çok sayıda dava açıldı. Meslekten ihraç edildi. 

Bir soruşturma da, 2009'da gözaltına alınmasına ve yargılanmasına neden olduğu ÇYDD yöneticisi Gerçel'in girişimiyle açıldı.

Türkiye'nin tazminata mahkum olduğu bu dosyanın savcısı olan Seçen'e yöneltilen suçlama "kamuyu zarara uğratmak". 

Adres: Meçhul

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi, Seçen hakkında yargılama izni verdi ve dosyayı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. 

Dosyada Seçen'in adresi "meçhul" olarak yer alıyor.